Motoreduktor to po prostu nierozłączne połączenie napędu elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak działają motoreduktory i kiedy się ich używa? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory – jak działają?

Motoreduktory pozwalają na wydajne korzystanie z elektrycznych silników w roli napędu w licznych funkcjach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, toteż zawsze zauważalna jest nieduża dysproporcja między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne podzespoły jak hamulce czy sprzęgła. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest to, iż są to gotowe zestawy, które można bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do wymogów konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a wręcz miesięcy, na drobiazgowe obliczenia oraz testy pojedynczych kompletów części. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkiego bądź długiego okresu pracy, jak również do lekkich, umiarkowanych lub znacznych obciążeń.

Motoreduktor, w którym użyto wielostopniową przekładnię, pozwala uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem różnych wariantów silników (AC, DC, BLDC i szeregowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Nie ma zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to transport, produkcja żywności czy przemysł, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, takie jak atrakcje w parku rozrywki, wirniki, linie bagażowe na lotniskach czy schody ruchome. Ogromne zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni spowodowała, że liczbę potencjalnych zestawów, jakie teraz oferują wiodący producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach, ale wręcz w milionach.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]