Dużo przedmiotów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, ogromne bądź niewielkie, te silniki odmieniły nasze życie, lecz statystyczny obywatel najczęściej nie wie, jak działają te urządzenia, ani jak są one zbudowane.
Kilka wstępnych informacji o silnikach elektrycznych DC
Zadaniem silników prądu stałego jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od prawie dwóch wieków i są wspólnym zasługą wielu osób. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w różnego typu mechanizmach, przyczyniły się badania i wynalazki znanych inżynierów połowy XIX wieku, jak np. Moritz Jacobi, Thomas Davenport czy Michael Faraday. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, statora, rotora oraz szczotek. Obecnie często stosowane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uznawane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie cenione za swoją niezawodność, jak również bezgłośne działanie.
Silniki DC nie tylko do zastosowań specjalistycznych
Teza, że silniki elektryczne DC są stosowane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz CD/DVD czy też korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki DC są podzespołem pociągów i samochodzików sterowanych radiowo, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie sprezentujemy też naszym pociechom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu branżach przemysłu, m.in. produkcyjnej, wydobywczej bądź budowlanej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Z silniczków prądu stałego korzystają też hobbyści do realizacji własnych prototypów z zakresu robotyki i mechaniki.
Choć silniki elektryczne prądu stałego o niewielkiej mocy bez problemu można nabyć w sklepach hobbystycznych oraz z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od renomowanych marek.
Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]