Więcej informacji o biopsji prostaty znajdziesz w tym miejscu.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina kształtem oraz wymiarami orzech włoski. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym transportowana jest sperma. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, toteż tak istotne jest jej cykliczne badanie. Pomaga to ujawnić zapalenie czy też przerost tego gruczołu, a także odpowiednio wcześnie wykryć alarmujące zmiany nowotworowe. Trzeba zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować groźby jego prawdopodobnego rozwoju.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do urologa?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą regularnie odwiedzać urologa, w szczególności jeżeli zauważyli niepokojące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, tj. pieczenie w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, problemy ze wzwodem i ejakulacją, problemy w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, ale także przerywany strumień czy krew w moczu. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza spore niebezpieczeństwo rozwoju raka. Żeby jednak mieć bezsporną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu w tym samym czasie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który najczęściej trwa ok. 30 minut. Dodatkowo pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, tym samym pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, bowiem wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym. Potem patomorfolog analizuje uzyskane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi niska krzepliwość krwi, wszczepione zastawki serca czy uczulenie na niektóre leki. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]