Więcej w temacie urologa w Krakowie na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

U szeregu pacjentów konsultacja z urologiem wywołuje zakłopotanie. Choroby, jakie bada urologia, uważane są jako bardzo krępujące, co sprawia, że pacjenci, którzy dostrzegli u siebie pewne oznaki choroby, w szeregu przypadków odwlekają o wiele tygodni badanie u lekarza specjalisty. Tymczasem może to rodzić daleko idące następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Doświadczasz problemów z oddawaniem moczu? Zgłoś się do urologa!

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają między innymi za wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu białek, czy produkcję i degradację hormonów. Na choroby układu moczowego może wskazywać sporo przeróżnych symptomów, które niejednokrotnie są lekceważone przez pacjentów z nadzieją, że same znikną. Na jakie więc symptomy należy zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym umówieniem się na wizytę do urologa? Będą to w szczególności jakiekolwiek zmiany dotyczące moczu, czyli obecność w nim ropy albo krwi, jego ciemne zabarwienie czy spienienie, ale również przerywany strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu czy wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy bywają też mniej wyraźne, przykładowo ból podbrzusza lub pleców, nadciśnienie tętnicze i opuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, w związku z tym panowie powinni umówić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), wywołaniem wzwodu czy kiedy zauważą zmiany na jądrach albo prąciu. Wypada przy okazji zaakcentować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

W jakim celu pacjenci przychodzą do poradni urologa?

Pacjenci zwykle zgłaszają się do poradni lekarza urologii w celu uzyskania porady odnośnie wazektomii, wykonania biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego organu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), a także leczenia torbieli nerek, stulejki lub wodniaka jądra. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają również wiele trudnych zabiegów, jak m.in. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]