Likwidacja blizn rogówki. Więcej informacji na voigtklinikaoka.pl.
Oko to delikatny element ciała i w licznych sytuacjach można je uszkodzić. W rezultacie różnorodnych zapaleń czy urazów na powierzchni rogówki często pojawiają się blizny, które w większym lub mniejszym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można z powodzeniem zlikwidować, wykorzystując metody laserowej korekcji wzroku.
Czego efektem mogą być blizny rogówki?
Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka oka, która je zabezpiecza, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki światło dostaje się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również bardzo elastyczna i mimo iż na ogół niewielkie jej otarcia leczą się samodzielnie, w wielu przypadkach dochodzi do jej zbliznowacenia, także na skutek naszego niedbalstwa. Co może być przyczyną tworzenia się blizn rogówkowych? Mogą być one zazwyczaj konsekwencją urazów mechanicznych np. oparzenia, zadrapania czy skaleczenia, dostania się do oka ciała obcego lub wielu chorób (przykładowo półpaśca). Ale blizny rogówki mogą powstać także w wyniku nieuważnego zakładania soczewek korekcyjnych. Poza wyraźnym pogorszeniem się wzroku, o występowaniu blizn na rogówce sygnalizuje wiele innych objawów, takich jak np. nadmierne łzawienie, wrażenie swędzenia gałki ocznej oraz przekrwienie oczu, więc jeżeli ich doświadczasz rekomendujemy jak najszybciej pomyśleć o wizycie u okulisty. Podczas wieloaspektowego badania ustali on wielkość, pozycję i głębokość blizn, a także doradzi w zakresie opcji ich leczenia.
Usuwanie blizn rogówkowych – jak przebiega zabieg metodą PTK?
Najpopularniejszą dzisiaj metodą eliminowania blizn rogówkowych jest zabieg PTK, realizowany w sporym odsetku klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na usunięcie zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. PTK wykorzystuje się też do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania przy użyciu promienia lasera zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez okres kilku tygodni należy nie nadwyrężać oka, stosować się dokładnie do zaleceń lekarskich i terminowo stawiać się na kontrolę w określonym czasie.
Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]