Dbając o zadbany, atrakcyjny wygląd twarzy bardzo często zapominamy o delikatnej, cienkiej i niemal pozbawionej gruczołów łojowych skórze szyi. Konsekwencją tych zaniedbań są zmarszczki na szyi. Pojawić mogą się one nawet u osób w młodym wieku, najczęściej w postaci poziomych zmarszczek nazywanych naszyjnikiem Wenus. Jak pozbyć się zmarszczek na szyi i jak wyglądają zabiegi odmładzające? Wyjaśniamy w artykule.

Zmarszczki na szyi – przyczyny powstawania

Szyja bardzo szybko poddaje się procesowi starzenia. Wraz z upływem lat włókna mięśnia szerokiego szyi, które zaczynają się od kącika ust, biegną przez żuchwę i wzdłuż szyi, tracą elastyczność, a skóra szyi staje się pomarszczona i wiotka.

Pierwsze poziome zmarszczki na szyi w postaci tak zwanego naszyjnika Wenus zauważyć można już u młodych osób, poniżej trzydziestego roku życia. Są one zazwyczaj wynikiem nieprawidłowych nawyków:

  • przyjmowania niewłaściwej postawy ciała,
  • spania na wysokiej poduszce,
  • podpierania się rękami o brodę w trakcie pracy przy biurku oraz częstego pochylania głowy podczas czytania książek,
  • korzystania z laptopa lub smartfona (tzw. tech neck).

Na powstawanie zmarszczek na szyi wpływ mają także uwarunkowania genetyczne, spożywanie alkoholu, zbyt małe nawodnienie organizmu, promieniowanie słoneczne oraz palenie papierosów.

Bruzdy na szyi tworzą się również na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Osobną kategorią zmarszczek na szyi są ponadto charakterystyczne zmarszczki w postaci tak zwanej “skóry indyka”, powstałe na skutek dużej, gwałtownej utraty masy ciała.

Jak pozbyć się zmarszczek na szyi?

Zmiana stylu życia oraz stosowanie specjalistycznych produktów, poprawiających napięcie i jędrność skóry, z całą pewnością mogą spowolnić proces starzenia się szyi. Niestety, w przypadku już istniejących, utrwalonych zmarszczek na szyi domowa pielęgnacja nie jest wystarczająca i zwykle konieczne jest sięgnięcie po pomoc w postaci zabiegów medycyny estetycznej.

W przypadku zmarszczek pionowych skuteczne może być podanie niewielkich dawek botoksu. Poziome zmarszczki na szyi wypełnić można natomiast preparatami lekko usieciowanego kwasu hialuronowego. Wśród odmładzających i regenerujących zabiegów na szyję wymienić należy także mezoterapię igłową, zabiegi przy użyciu lasera frakcyjnego CO2, radiofrekwencję mikroigłową oraz nici PDO.

Kompleksowym rozwiązaniem, dającym najlepsze rezultaty korygujące niedoskonałości szyi, jest przeprowadzany przez chirurga plastycznego lifting szyi i podbródka, łączony nierzadko z liposukcją podbródka oraz liftingiem twarzy. Dzięki liftingowi osiągnąć można rezultat w postaci odmłodzenia i wyszczuplenia szyi: usunięty zostaje nadmiar zwiotczałej skóry i tkanki tłuszczowej, zniwelowana zostaje także wiotkość podbródka z równoczesną poprawą napięcia skóry i redukcją zmarszczek.

Lifting szyi – wskazania i przygotowanie do zabiegu

Najczęściej lifting szyi wykonywany jest u osób w wieku około 45-55 lat. Zabieg rekomendowany jest zarówno szczupłym pacjentom z nadmiarem zwiotczałej skory w okolicy szyi oraz rozejściem się przednich brzegów mięśni szerokich, jak i tym, którzy borykają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w tej części ciała.

Warunkiem zakwalifikowania się do zabiegu jest dobry stan zdrowia, brak chorób albo prawidłowo leczone choroby przewlekłe. Przed zabiegiem obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów. Konieczne jest także wykonanie zleconych przez lekarza badań oraz konsultacja z anestezjologiem. Zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, możliwe jest także wykonanie zabiegu w sedacji połączonej ze znieczuleniem nasiękowym.

Przebieg zabiegu liftingu szyi

Podczas liftingu, w zależności od zakresu zabiegu, stosowane są różne techniki operacyjne oraz dostępy. W przypadku korekcji samej skóry drobne cięcie przebiega pod brodą, w kierunku krtani, w miejscu tym powstaje niewielka blizna. Podczas korekcji mięśni szerokich szyi wykonywane jest natomiast poziome cięcie w fałdzie podbródkowym.

Jeśli jednocześnie z liftingiem szyi przeprowadzana jest korekcja twarzy, cięcia są prowadzone za uchem oraz na przedniej granicy owłosienia szyi. Gdy lifting szyi łączony jest z liposukcją podbródka, na skórze, w miejscu wprowadzenia cienkiej kaniuli liposukcyjnej, widoczne może być po zabiegu drobne nakłucie pod brodą.

Lifting szyi – postępowanie po zabiegu

Po zabiegu konieczne jest pozostanie w klinice do następnego dnia. Jeśli gojenie przebiega prawidłowo, po zmianie opatrunku i ewentualnym usunięciu drenów pacjent zostaje poinstruowany o dalszym postępowaniu i wypisywany jest do domu.

Po operacji nie jest zazwyczaj konieczne stosowanie silnych leków przeciwbólowych. Przez pierwsze 7-10 dni od zabiegu widoczny może być obrzęk oraz zasinienie w okolicy szyi. Na czas gojenia, czyli przez okres około dwóch tygodni, zalecane jest noszenie opaski uciskowej.

Obowiązuje także bezwzględny zakaz palenia papierosów (około 2 tygodnie), zakaz uprawiania sportów i wysiłku fizycznego (przez około 4 tygodnie) oraz zakaz opalania się (przez 6 tygodni). Szwy ściągane są zazwyczaj około 7 dni po zabiegu. W okresie rekonwalescencji ważny jest bezpośredni kontakt pacjenta z lekarzem oraz zgłaszanie się na wyznaczone wizyty kontrolne – po tygodniu oraz po miesiącu od zabiegu.

Możliwe powikłania po liftingu szyi

Ryzyko wystąpienia powikłań po liftingu szyi jest niewielkie. Zminimalizować można je dodatkowo przestrzegając zaleceń pozabiegowych.

W zależności od stopnia skomplikowania oraz rodzaju liftingu, najczęściej spotykanymi powikłaniami po zabiegu jest pojawienie się krwiaków, infekcji lub martwicy brzegów rany. Możliwe jest także rozejście się rany, porażenie nerwu usznego wielkiego, asymetria lub nadmierne bliznowacenie.

Należy poinformować chirurga plastycznego o wszelkich nieprawidłowościach, które pojawią się podczas okresu pooperacyjnego, zwłaszcza o nadmiernym zaczerwienieniu lub utrzymującym się dłuższy czas obrzęku w miejscu gojenia się rany. W przypadku pojawienia się komplikacji po zabiegu wystąpić może konieczność leczenia zachowawczego lub interwencji chirurgicznej.

Lifting szyi – dodatkowe informacje

Czas trwania zabiegu wynosi około 1,5 godziny. Lifting wykonywany jest jednorazowo i nie wymaga powtórzeń. Ostateczny efekt widoczny jest po upływie około sześciu miesięcy. Rezultaty osiągnięte dzięki liftingowi utrzymują się przez kilka lat.

Wymagane badania do wykonania znieczulenia miejscowego: morfologia, APTT, INR, anty-HBs, HBs antygen, HCV. Badania konieczne do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty-HBs, HBs antygen, HCV, EKG.

Źródło tekstu: https://www.scmkrakow.pl/blog/problemy-estetyczne/zmarszczki-na-szyi-jak-sie-ich-pozbyc-i-komu-mozna-polecic-lifting-szyi/