Zainteresowany fakturami ustrukturyzowanymi? Kliknij tutaj.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcy na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – nigdy więcej niepoprawnego odczytywania pól faktur!

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają ściśle określoną strukturę informacji opisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie generalnie mało co mówi człowiekowi, który nie umie go odczytać, jednak dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur ten dokument jest doskonale klarowny. Za sprawą tego, iż faktury mają jednolitą strukturę niezależnie od tego który oprogramowanie do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to znamienna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które dotychczas nagminnie spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania w programie księgowym informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF albo zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie eliminują ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez człowieka, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw od 1 stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą przede wszystkim wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT, są zwolnieni z wymogu przesyłania pliku JPK_FA, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że nie zgubią faktury (system przechowuje informacje o nich przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego i VAT. Watro zaznaczyć, że konieczność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania zewnętrznej aplikacji do księgowania, ale trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]