Znajdź kantar skórzany.

Kantar to pospolity fragment uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, ponieważ wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska umożliwiającego kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jedna z najistotniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Skutkiem tego powinien on być dobrany do rozmiaru i profilu głowy konia, a także nie być powodem powstania obtarć. Jak więc wybrać najlepszy kantar dla konia? Na jakie jego cechy powinno się zwrócić uwagę?

Co odpowiedniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może podszywany?

W sklepach dostępne są rozmaite rodzaje kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane czy taśmowe. Te pierwsze, zwane też halterami, są rekomendowane z uwagi na sporą kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu może sprawować nad koniem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest jednakże kantar skórzany lub taśmowy. Jeszcze większą wygodę gwarantują kantary podszywane – przykładowo naturalnym lub sztucznym futerkiem, które da się zdjąć celem umycia. Taki kantar wspaniale chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów lub ćwiczeń.

Kantary – które dla kucy a które dla hanowerów?

Kantary produkowane są w kilku rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze koni szetlandzkich oraz pokaźniejszych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) jest natomiast opracowany dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i pasują między innymi do hanowerów, koni arabskich, huculskich oraz holsztyńskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie belgijskie).

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]