Jazda konna należy do tych dyscyplin sportu, gdzie zagrożenie upadkami jest dość duże. A te, ze względu sporą wysokość i prędkość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na urazy narażona jest przede wszystkim głowa dżokeja, która bezwzględnie powinna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla pasjonatów jeździectwa dostępne są 2 typy zabezpieczeń głowy – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych produktów?

Toczki czy kaski do jazdy konnej? Co wybrać?

Zwykła, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim nakryciem głowy. Jej fason był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest na ogół wykonany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim między kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie daje jednakże tak dobrej ochrony jak kask, dlatego polecany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada kask jeździecki, wykorzystywany przez wyczynowców, który ma certyfikaty stosownych organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy kask lub toczek jeździecki

Najistotniejsza kwestia przy zakupie kasków jeździeckich to bezpieczeństwo. Kask winien posiadać odpowiednie atesty, jak również być idealnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca bądź pozwalać na regulację rozmiaru. Do kasku wskazane jest dokupić akcesoria – przede wszystkim pokrowiec, który uprości jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Wybierając kask nie należy też iść na kompromis. Dlatego, jeśli w naszym mieście nie wypatrzyliśmy pasującego nam modelu, można kupić go w sklepie internetowym.

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]