Na goldbroker.pl znajdziesz więcej szczegółów o srebro sztabki.

Powszechnie wiadomo, że inwestycja w metale szlachetne jest doskonałą strategią lokowania pieniędzy, która po pewnym czasie przynosi namacalny profit. Najpopularniejszym w tej chwili metalem inwestycyjnym jest niewątpliwie złoto, jednakże ostatnio srebro nie jest już traktowane tylko jako metal przemysłowy i powróciło do łask coraz większego kręgu inwestorów, zarówno tych z pokaźnym, jak i skromnym potencjałem finansowym.

Czy warto inwestować środki w srebrne sztabki?

Srebro występuje w naturze 17 razy częściej niż złoto, należy natomiast podkreślić, iż jego cena w stosunku do ceny złota nie odzwierciedla tej zależności i stale jest zauważalnie niższa. Nabycie srebra jest jednak idealnym pomysłem dla inwestorów, którzy pragną zdywersyfikować swój portfel, a którzy nie dysponują kapitału umożliwiających kupno dużych zasobów złota. Należy jednakże pamiętać, że ze względu na swoje cechy, srebro znajduje szerokie zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu co skutkuje tym, iż jego cena szybciej reaguje na zmiany zachodzące na rynku światowym. Łatwo to zresztą zobaczyć studiując wykres jego ceny z minionych 20-30 lat. Z tego też powodu lokata środków w srebro obarczona jest wyższym ryzykiem strat, więc zalecana jest inwestorom rozeznanym w aktualnej i prognozowanej sytuacji na rynku kruszców. Można natomiast przypuszczać, iż zapotrzebowanie na srebro stale będzie się utrzymywało, a wraz z prężnym rozwojem elektroniki, fotowoltaiki oraz medycyny, w których srebro jest na co dzień wykorzystywane, jak również nieprzemijającej popularności srebrnej biżuterii, można zakładać, że jego wartość będzie systematycznie wzrastać.

Czy przeciętnego Polaka stać na srebra w sztabkach?

Na wzór złota, srebro w sztabkach występuje w rozmaitych wagach, co pomaga ukształtowanie portfela, umożliwiającego sprzedaż w zależności od potrzeb małych lub dużych jego ilości. Te najdrobniejsze, a wobec tego także w zasięgu finansowym statystycznego Polaka, to sztabki o wadze uncji trojańskiejczyli (31,1 g) oraz 100 g i 50 g. Naturalnie, jeżeli kupimy sztabkę o wyższej wadze, to zapłacimy za srebro taniej, warto jednakże pamiętać, iż sztabka jest niepodzielna i w przypadku potrzeby jej odsprzedaży trzeba znaleźć kogoś, kto weźmie ją w całości. W związku z tym jeśli sztabki srebra mają służyć też jako zabezpieczenie finansowe na czas kryzysu, należy rozważyć zakup sztabek w kilku ciężarach, by móc w przyszłości sprzedać tylko tyle kruszcu, ile istotnie musimy. Drugą opcją jest także inwestycja w nieco droższe srebrne combibary, innymi słowy zespolone 1-gramowe sztabki srebra dające się łatwo rozdzielić. Słabym punktem zakupu srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest fakt, że – w przeciwieństwie do złota – jego sprzedaż oraz nabycie obciążone są VAT-em.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]