Coraz częściej martwimy się o emeryturę i o przygotowanie się na potencjalną “czarną godzinę”. Dlatego na ogół staramy się od czasu do czasu odkładać nadwyżkę pieniędzy na koncie bądź na lokacie w banku. Od jakiegoś czasu jednakże ta metoda jest mało rentowna – małe oprocentowanie lokat i stała inflacja powodują, iż oszczędności nie zapewniają zysku, a właściwie to z miesiąca na miesiąc ich siła nabywcza spada. Nie dziwi więc, że pojawiło się zainteresowanie odmiennymi metodami inwestycji, w tym także zakupem złota lokacyjnego.

Złoto inwestycyjne – monety bulionowe oraz płytki

Inwestowanie w metale szlachetne opiera się na zakupie ich wówczas, gdy ich cena rynkowa jest niewysoka i ich sprzedaży, jeżeli ta cena zacznie wzrastać. Ale należy mieć na uwadze, że nie każdy wyrób ze złota jest uznawany za kruszec inwestycyjny, stąd np. gromadzenie złotej biżuterii ciężko nazwać inwestycją w złocie. To, co należy nazywać złotem lokacyjnym jest wyraźnie zdefiniowane przez prawo naszego kraju, w ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi jest to przede wszystkim kruszec o próbie co najmniej 0.995 w sztabkach bądź płytkach. Tymczasem złote monety bulionowe muszą sprostać innym wymogom, aby być nazwane za złoto inwestycyjne. Muszą mieć próbę nie mniejszą niż 0.900, być wyemitowane nie dalej niż w 1800 roku i co istotne – muszą być legalnym środkiem płatniczym w państwie, które je wybiło. Monety inwestycyjne to nie numizmaty, i nie traktuje się ich jako okazy kolekcjonerskie. Ustawa definiuje jeszcze jedną formę złota lokacyjnego – złoto pod postacią papierów wartościowych.

Złoto lokacyjne – czy można nabyć je online?

W ofercie krajowych dostawców złota lokacyjnego bez trudu znaleźć można sztabki ze złota, jak i uznane na całym świecie monety bulionowe z między innymi Wielkiej Brytanii oraz USA. Zamówienia można składać również online i nie jest to propozycja tylko dla zamożnych inwestorów. Ci z mniej zasobnym portfelem znajdą w internecie bardzo szeroką ofertę sprzedaży złotych monet o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji, jak i złota w sztabkach o wadze 1, 2 czy 5 g. Zamówić można też złoto w tzw. „combibarach”, które umożliwiają odseparowanie z nich, a następnie zbycie odrębnych płytek złota.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]