W latach 80-tych każdy pragnął posiadać chociaż kilka dolarów, żeby pójść na zakupy do Pewexu. Z kolei w latach 90-tych gromadzenie oszczędności w tej walucie stanowiło wyznacznik sukcesu w życiu zawodowym. Teraz znaczna część Polaków robi codziennie zakupy płacąc w dolarach, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji oraz opcji internacjonalnej dostawy zamówień z uznanych globalnych portali zakupowych. Nic więc dziwnego, że dolar stał się walutą, która nie budzi już żadnych emocji, a nabyć go można także przez internet, bowiem od wielu lat w Polsce działają kantory online, które wymieniają dolary na złotówki po nierzadko bardziej rentownym kursie niż w instytucjach bankowych.
Dolar amerykański – garść informacji o tej walucie
Określenie „dolar” wywodzi się od terminu “talar”. Tak nazywano czeskie monety bite z 1 uncji srebra. I naprawdę pierwotnie walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Pierwsze banknoty dolarowe, które przez wiele lat zyskały sobie szeroką grupę adwersarzy, zostały wprowadzone do obiegu dopiero w szóstej dekadzie XIX wieku jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z niedoborem monet. Ciekawostką jest to, iż banknoty dolarowe nie są wyprodukowane z papieru, a z kompozycji włókien lnianych (ok 25%) i bawełnianych (ok 75%) z domieszką kilku innych składników, pozostających utajnione. Nie znaczy to jednakże, iż banknoty dolarowe są nie do zdarcia – przeanalizowano, że niskie nominały krążą w obiegu maksymalnie do 5 lat, natomiast banknoty o nominale 100$ – do 18 lat. Zużyte banknoty są rozdrabniane, a wygenerowany z nich surowiec jest przekazywany przedsiębiorstwom, które sporządzają z nich materiały budowlane. Amerykańskie monety pozostają w obiegu aż 30 lat, jednak są one też zazwyczaj gubione, a częstokroć wręcz wyrzucane przez obywateli USA. Analizy mówią, iż tak dzieje się rokrocznie z blisko 62 mln $ w bilonie.
Gdzie szukać aktualnego kursu dolara?
Dolar to nazwa kilku walut lecz nie ukrywajmy, że kiedy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który jeszcze w XX w. był najsilniejszą walutą świata i dopiero w ostatnich latach powoli słabł. Niemniej jednak wymiana dolara wciąż stanowi ogromny wycinek obrotów na Forex. Osoby zainteresowane bieżącym kursem dolara mogą w dowolnej chwili sprawdzić jego cenę m.in. na stronie kantoru online, w którym kurs walut odświeżany jest co kilka sekund. Ponadto, można tam zestawić wartość dolara z aktualnymi kursami popularnych walut, a także zobaczyć historyczne dane dotyczące jego kursu.