Szukasz więcej wiadomości o systemie rozliczeń SWIFT? Wejdź na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/

Mimo, iż właściwie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z podstaw efektywnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT – upraszcza przelewy międzynarodowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie o wiele bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny funkcjonujący w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Polsce funkcjonują także z systemów: Express Elixir, SORBNET oraz SEPA.Na całym świecie wykorzystywane są również przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie danego kraju.

Co jest wobec tego główną zaletą systemu SWIFT? Obejmuje on nieomal wszystkie kraje świata i stosują go nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy i wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, mających oddziały w Polsce.

– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]