Badania psychologiczne kierowców Bielsko - usługi dostosowane do waszych potrzeb.

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu rzutują umiejętności prowadzących jeżdżące po nich auta. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów zgodnie z prawem powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ten temat kilka słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są badania na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, podzielność uwagi zdolność szybkiej reakcji czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. Jak? W internecie dostępne są liczne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]