Dobrze zaaranżowana przestrzeń biurowa jest funkcjonalna, przyjazna dla pracowników oraz dopasowana do rodzaju wykonywanej przez nas działalności. Jak urządzić nowoczesne biuro, aby spełnić te kryteria?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: najlepiej skorzystać z doświadczenia oraz wiedzy projektanta wnętrz. Zanim jednak wspólnie zastanowimy się, jak urządzić nowoczesne biuro – minimalistycznie, klasycznie czy ekstrawagancko, przyjrzyjmy się najpierw, czym charakteryzują się te trzy rodzaje aranżacji.

Nowoczesne biuro – aranżacja minimalistyczna

W minimalistycznie urządzonych wnętrzach króluje przestrzeń. Zaprojektowane w tym stylu biuro powinno mieć więc przede wszystkim przejrzysty, czytelny układ pomieszczeń. Ilość mebli powinna zostać ograniczona do niezbędnego minimum. Ponadto warto wybierać meble o prostej formie, ale charakteryzujące się wysoką jakością.

Zasada “mniej znaczy więcej” obowiązuje w aranżacjach minimalistycznych również wtedy, gdy chodzi o barwy. We wnętrzach biurowych urządzonych w tym stylu na ścianach dominują różne odcienie bieli, beżu i szarości.

Ważnym elementem przestrzeni biurowej w stylu minimalistycznym jest światło – odpowiednio dobrane pozwala stworzyć wrażenie, iż pomieszczenia są bardziej przestrzenne niż w rzeczywistości.

Nowoczesne biuro – aranżacja klasyczna

Mimo upływu lat i zmieniających się trendów, aranżacja przestrzeni biurowej w nowoczesny, a zarazem klasyczny sposób wciąż nie wychodzi z mody. Styl ten sprawdza się zwłaszcza w przypadku firm, dla których istotne jest podkreślenie prestiżu oraz powagi prowadzonych we wnętrzach biurowych działań.

W klasycznej aranżacji biura unika się przestrzeni typu open space. W pomieszczeniach dominują masywne, solidne, wykonane najczęściej z ciemnego drewna meble.

W przeciwieństwie do aranżacji minimalistycznych, w biurach urządzonych w stylu klasycznym, niezmiernie ważną rolę odgrywają dodatki: mosiężne lampy, stylowe przyciski do papieru, złote, bogato zdobione ramki.

Kolorystyka ścian jest raczej spokojna i stonowana. Brąz, beż, ciemna zieleń – to barwy najbardziej charakterystyczne dla stylu klasycznego.

Biuro w stylu klasycznym

Nowoczesne biuro – aranżacja z nutą ekstrawagancji

To, co w aranżacjach klasycznych i minimalistycznych nie będzie miało racji bytu, w przestrzeniach biurowych urządzonych w stylu ekstrawaganckim wysunie się na plan pierwszy. Nowoczesne, designersko urządzone wnętrza biurowe bardzo często są wizytówkami agencji reklamowych i branż, w których kreatywność oraz podążanie z duchem czasu są wartościami nadrzędnymi.

Soczyste, nasycone kolory ścian, odważne, nierzadko krzykliwe wzory oraz meble o fantazyjnych kształtach nadają przestrzeni biurowej w stylu ekstrawaganckim niebanalny, sprzyjający twórczemu myśleniu charakter.

Niepowtarzalną atmosferę we wnętrzach w stylu ekstrawaganckim podkreślają także dodatki – im bardziej wyszukane i oryginalne, tym lepiej.

Biuro w stylu nowoczesnym

Bardzo istotnym elementem każdej aranżacji wnętrz, niezależnie od wybranego stylu, są oczywiście okna. Coraz częściej – zamiast tradycyjnych rozwiązań w postaci żaluzji i rolet – w przestrzeniach biurowych stosowane są shuttersy, czyli okiennice wewnętrzne.

Dzięki bogatej kolorystyce oraz możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb pod względem konfiguracji i montażu, shuttersy doskonale wpasowują się w przestrzeń biurową zaaranżowaną w stylu minimalistycznym, jak i w nowoczesne wnętrza biurowe urządzone w stylu klasycznym i ekstrawaganckim.

Źródło tekstu: https://skyshutters.pl/blog/minimalistycznie-klasycznie-czy-ekstrawagancko-aranzacja-nowoczesnego-biura-nie-musi-byc-nudna/