Chcesz kupić książki młodzieżowe? Sprawdź www.motyleksiazkowe.pl.

Osoby urodzone w XXI wieku mają coraz mniejszy kontakt z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybiera przede wszystkim dostępną od ręki rozrywkę w telewizorze, na tablecie albo w telefonie, a po książkę z reguły sięga wówczas, kiedy jest to lektura szkolna. I właśnie przez obowiązek czytania tekstów literackich sprzed wieków dla licznych młodych ludzi czytanie dla przyjemności stało się niezrozumiałym konceptem.

Literatura dla nastolatków – historie dla młodszego pokolenia czytelników

Licealiści nie są skazani tylko na czytanie lektur szkolnych. Publikowana jest masa literatury młodzieżowej nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy roztrząsają kwestie i opisują historie ciekawe dla młodej generacji odbiorców. Ta odmiana literatury zyskała nawet własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Są to dzieła kreowane z myślą o czytelniku w wieku od 12 do 18 lat. Publikacje dla młodzieży sięgają do wielu gatunków literackich: są tu m.in horrory, awanturnicze przygodówki oraz obyczajówki. Jednak cechą wspólną tych historii jest odwołanie się bezpośrednio do generalnych doświadczeń młodych ludzi. Historie te mówią więc o odkrywaniu swojej tożsamości, stosunkach z rodzicami, zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszej miłości oraz odkrywaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury dla młodzieży umożliwia nastolatkom poczuć, iż inni również borykają się tożsamymi życiowymi zawirowaniami w okresie dorastania.

Dlaczego warto zachęcać młodzież do poznawania literatury młodzieżowej?

Rekomendujemy proponować nastolatkom inspirującą je literaturę, ponieważ rozniecenie w nich chęci czytania dla rozrywki z biegiem czasu daje multum korzyści. Nastolatek, który często oddaje się lekturze posiada szersze słownictwo i dobrze daje sobie radę z ortografią oraz gramatyką, co bezsprzecznie upraszcza zdawanie egzaminów z języka polskiego. Ale poznawanie dylematów innych ludzi w podobnym wieku to też metoda na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz dokładniejsze zrozumienie siebie i osobistych zainteresowań. Co ważne, rodzina nigdy nie powinna naśmiewać się z zainteresowań dziecka. Jeśli zatem nastolatek chętniej sięga po książki o superbohaterach bądź zombie nie komentujcie, że to niedorzeczne i pozwólcie mu je eksplorować!

Lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa