Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można nabyć?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Odróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w samochodach terenowych, ciężarowych, dostawczych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz motywem zaplotu. Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i jazdy po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]