Chcesz zamówić obrączki Kraków? Wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu ceremonia ślubu jest wyjątkowo wzruszającym dniem życia. Sakrament ten łączy nowożeńców do końca życia, a oznaką ich lojalności, zaangażowania i miłości są obrączki ślubne.

Historia oraz tradycje związane z obrączkami

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką ceremonii ślubu. Niewiele osób wie natomiast, że mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej wiele wieków później. I chociaż wcześniej miały miejsce sytuacje, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy gdy wybywali na wojenne wyprawy, jednakże tradycja ta upowszechniła się szerzej w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, iż w domu czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu państwach, jak np. w Brazylii, w Iranie, w Wielkiej Brytanii albo w Kanadzie, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy według niegdysiejszych zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają i wybierają obrączki ślubne wspólnie, jednak tradycja powiada, że przyszła żona nie powinna finansować ich kupna, bowiem jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – kiedyś z żelaza, obecnie ze złota bądź platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się skromniejszym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z różnych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (jak żelazo lub mosiądz), które symbolizowały potęgę uczucia. Współcześnie do ich stworzenia używa się przeważnie złota oraz platyny, które są oznaką ufności wobec partnera. Naturalnie, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej kupowane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch odmian złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą także nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu albo znaczący dla nowożeńców cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]