Dowiedz się więcej o zdrowej żywności.

Od szybkiego rozwoju przemysłu spożywczego, który zaczął się w zeszłym wieku, produkty spożywane przez nas codziennie zaczęto nagminnie nasycać różnymi związkami wydłużającymi ich świeżość. Jednakże wraz z rosnącą wiedzą konsumentów odnośnie tego, co spożywają i jakie może to mieć działanie na ich samopoczucie, ostatnimi czasy coraz częściej poszukują oni produktów wyprodukowanych z żywności nieprzetworzonej.

Żywność eko – rośliny uprawiane z zachowaniem kluczowych zasad rolnictwa ekologicznego

By dany produkt oferowany w naszym kraju mógł mienić się „ekologicznym”, musi sprostać wielu wytycznym. Żywność ekologiczna i artykuły z niej wyprodukowane muszą zdobyć konkretne certyfikaty nadawane przez upoważnione do tego instytucje. Nadrzędną jednak cechą spożywczych produktów ekologicznych jest to, że wykorzystane do ich przyrządzenia owoce oraz warzywa hodowano z zachowaniem najważniejszych obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie korzystali z chemicznych nawozów ani pestycydów mogących niekorzystnie wpływać nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które także szkodzą ekosystemowi. Niektóre wszak nawozy powodują odkwaszenie gleby bądź zatruwają wody gruntowe, a natryski upraw syntetycznymi pestycydami często są przyczyną śmierci pożytecznych pszczół. Tymczasem na skutek ekologicznej uprawy rośliny cechują się niższą zawartością azotynów, azotanów i metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych niepożądanych związków przeniknie do organizmu ich konsumentów.

Jak winna być oznaczona zdrowa żywność?

Przetwory eko podlegają ciągłemu nadzorowi na wszystkich etapach produkcji, w tym też w trakcie przewozu oraz przechowywania. Co kluczowe, jeśli produkt spełnia wymogi, jego wytwórca nie licząc typowych informacji między innymi o kaloryczności, warunkach składowania, dacie trwałości czy masie netto, miejscu produkcji składników, musi dodatkowo bezwzględnie podać numer identyfikacyjny organu kontrolnego niniejszy artykuł i umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym są białe gwiazdy, które tworzą w kształt liścia. Szukając ekologicznych przetworów wypada zatem czytać uważnie etykiety produktów, a nabywając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy na stronie zamieszczona jest informacja o posiadanych certyfikatach.

Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]