Sprawdź, gdzie zamówić domowe kiszonki.

Kiszonki z warzyw są tak mocno związane z tradycyjną kuchnią polską, że uważamy, iż jest to głównie słowiański przysmak, z rzadka wykorzystywany w pozostałych częściach świata. Jednak domowe kiszonki popularne są nie tylko na terenie Europy, ale także w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.

Kwaszone przetwory z warzyw znane są ludziom od tysiącleci

Wedle historyków metoda konserwowania żywności poprzez ich zanurzenie w soli, w zlewie z octu lub w solance, wykorzystywana jest przez ludzkość od ponad czterech tysiące lat. Technika ta przypuszczalnie nie została odkryta w Europie, a na terytorium antycznej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niskie pH zawiesiny, w której się ją zanurza, utrudnia rozwój bakterii gnilnych. Parę wieków wstecz była to najlepsza metoda, by przedłużyć okres przydatności do spożycia ryb, warzyw oraz mięsa niekiedy o kilka miesięcy. W wyniku tego przyjął się zwyczaj produkowania m.in. kiszonek warzywnych z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kwaszonki od zawsze słyną z właściwości prozdrowotnych, co rzecz jasna jest potwierdzone. Charakteryzują się one np. ogromną zawartością witaminy C, dlatego też marynarze statków, które zaopatrzone były w kiszonki, rzadziej cierpieli z powodu gnilca. Co interesujące, w naszym języku kwaszone przetwory warzywne nazywa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza dla zwierząt np z koniczyny czerwonej czy owoców dyni.

W innych rejonach świata kiszonki mają odmienny smak

Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kwaszonym jest ogórek, rozpoznawany zasadniczo w większości rejonów świata, nawet w Kanadzie oraz w Stanach zjednoczonych, gdzie ten typ przetworów z warzyw nie jest nazbyt popularna. Jednak ogórki kiszone są tam chyba wyjątkowo lubianym uzupełnieniem burgerów, sandwiczy oraz hot-dogów. Nad Wisłą oprócz ogórka, równie popularne są kiszona kapusta i buraki, które wykorzystuje się do przygotowania surówek oraz zup. Ale to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W różnych rejonach świata kisi się m.in. marchew, botwinkę oraz owoce (np. oliwki), a czasem nawet jaja.

Solanka i ocet modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dając im kwaśność i chrupkość. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się bazą albo znaczącym dodatkiem do setek przepisów narodowych. Trzeba pamiętać, że smak kiszonych przetworów różnić się w oddalonych od siebie krajach świata, gdyż zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, które wykorzystuje się w trakcie kwaszenia. Wskutek tego ogórek wyprodukowany podług typowej polskiej receptury, nie będzie smakował tak jak ten zakiszony np. w Chinach.

Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]